Kaloryczność diety – jaką wybrać?

Kaloryczność diety – jaką wybrać?

Przy wyborze planu żywieniowego kierujemy się nie tylko rodzajem diety, ale kluczowe znaczenie ma jej kaloryczność. Do ustalenia ile kalorii powinniśmy spożywać niezbędne będzie obliczenie jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne.  

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne – ile potrzeba kalorii, aby organizm mógł w prawidłowy sposób funkcjonować? 

Jeżeli chcesz się odchudzać, musisz mieć idealnie skomponowany plan żywieniowy, uwzględniający zapotrzebowanie kaloryczne. Nie ma czegoś takiego jak dieta uniwersalna, która będzie dobra dla każdego. Każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest, aby dieta odchudzająca została w każdym calu dopasowana do potrzeb i spełniała oczekiwania użytkownika i nie była dla niego szkodliwa. 

zapotrzebowanie kaloryczne

Zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator – sprawdź ile kalorii dziennie powinieneś przyjmować.

Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, jest to ilość kalorii, jakiej każdego dnia potrzebuje organizm, aby w prawidłowy sposób funkcjonować. Dostępny jest obecnie zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator, dzięki któremu można obliczyć dokładną ilość kalorii, którą musimy dostarczyć do organizmu, aby osiągnąć korzyści, a jednocześnie cieszyć się ze zdrowia na odpowiednim poziomie. Dzięki temu, że takie urządzenia jak kalkulator diet istnieją, nie trzeba zastanawiać się, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

Dieta 1000 kcal czy dieta 1500 kcal – kto powinien wybrać jaką kaloryczność.

System wszystko zrobi za nas, a my po prostu będziemy musieli się zastosować do tych zaleceń, aby dieta 1000 kcal czy dieta 1500 kcal przyniosły dla nas odpowiednie korzyści. Będziemy dzięki temu zadowoleni z efektów, jakie uda się osiągnąć, a przecież o to właśnie chodzi.

dieta 1500 kcal

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno być wykorzystane całkowicie każdego dnia.

Trzeba jednak mieć świadomość, że podane z kalkulatora dane nie trzeba brać aż tak serio, ponieważ kaloria kalorii nie jest równa. Kluczem jest zwracanie uwagi na jakość spożywanych produktów, a nie na ich kaloryczność. Dopiero wtedy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne będzie wypełnione, a organizm będzie mógł funkcjonować w odpowiednio dobry sposób, i to pod każdym względem. Ważne jest, aby diety odchudzające była wzbogacona o węglowodany, białka oraz tłuszcze. Są to podstawowe składniki, których do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje organizm, niezależnie od tego, na jakiej diecie się znajdujemy, czy jest to dieta redukcyjna czy dieta 2000 kcal. Warto więc o tym pamiętać, a dieta w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu organizmu, a jedynie będzie przyczyną bardzo wielu korzyści dla organizmu. Warto więc wziąć to pod uwagę.

Przede wszystkim najpierw powinniśmy rozpocząć od obliczenia wskaźnika BMR. Dzięki niemu poznamy liczbę kalorii niezbędną do utrzymania podstawowych funkcji życiowych.

Wzór na BMR metodą Harrisa – Benedicta

Metoda Harrisa-Benedicta jest zdecydowanie najpopularniejszą metodą obliczania BMR, a do obliczeń potrzebne są tylko 3 wartości: masa ciała, wzrost i wiek.

Mężczyźni66 + [13,7 x masa ciała (kg)] + [5 x wzrost (cm)] – [6,76 x wiek (lata)]
Kobiety655 + [9,6 x masa ciała (kg)] + [1,8 x wzrost (cm)] – [4,7 x wiek (lata)]

Dzięki obliczeniu wskaźnika BMR będziemy mogli w skuteczny i łatwy sposób dostosować kaloryczność diety do naszego celu.  Aby na podstawie BMR wyliczyć dzienne całkowite zapotrzebowanie kaloryczne CPM, trzeba uwzględnić też takie czynniki jak aktywność fizyczna i kalorie spalane podczas codziennych czynności.

zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator

CPM to całkowita przemiana materii – dziennie zapotrzebowanie kaloryczne uwzględniające podstawową przemianę materii i aktywność fizyczną.

Jak obliczyć CPM?

Uwzględnij współczynnik aktywności fizycznej

Aby obliczyć swoje dobowe zapotrzebowanie kaloryczne, musimy do BMR dodać współczynnik naszej codziennej aktywności.

Wartość aktywnościStopień aktywności
1,2brak aktywności, praca siedząca
1,3-1,4niska aktywność (praca siedząca i 1-2 treningi w tygodniu)
1,5-1,6średnia aktywność (praca siedząca i treningi 3-4 razy w tygodniu)
1,7-1,8wysoka aktywność (praca fizyczna i 3-4 treningi w tygodniu)
1,9-2,2bardzo wysoka aktywność (zawodowi sportowcy, osoby codziennie trenujące)

dzienne zapotrzebowanie kaloryczne

Wzór na CPM:

Mnożymy więc BMR x wartość aktywności – w ten sposób dowiemy się, ile wynosi CPM, czyli nasza całkowita przemiana materii.

W obliczeniu Twojego zapotrzebowania energetycznego i dostosowaniu odpowiedniej kaloryczności pomoże Ci kalkulator diet :

https://dreamslim.pl/kalkulator/

Określenie celu na podstawie którego dostosowujemy kaloryczność diety:

  1. DIETA ODCHUDZAJĄCA – jeżeli Twoim celem jest redukcja masy ciała, to od CPM należy odjąć 500 – 800kcal, dzięki czemu możliwa będzie stopniowa utrata masy ciała
  2. STABILNA MASA CIAŁA I ZBILANSOWANE ODŻYWIANIE – gdy zależy Ci na utrzymaniu obecnej masy ciała i zdrowym, zbilansowanym odżywianiu, to wybierz kaloryczność, która jest zbliżona do Twojego CPM.
  3. WZROST MASY CIAŁA – jeżeli chcesz przytyć, to należy do CPM dodać 300 – 500kcal, aby wzrost masy ciała był stopniowy.
[ssba]