catering bezglutenowy warszawa

Catering bezglutenowy – kolejny dietetyczny trend czy konieczność?

Współcześnie coraz częściej słyszymy o osobach, które świadomie wykluczają ze swojej diety gluten. Często pomagają im w tym odpowiednio zbilansowane posiłki ze „zdrowych pudełek” cateringowych. Czym właściwie jest gluten i dlaczego niektórzy zmuszeni są do jego odstawienia? Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, jak bezpiecznie skreślić ten składnik z jadłospisu.

Czytaj więcej

Czym jest gluten i dlaczego dla niektórych jest niebezpieczny?

Gluten naturalnie występuje w większości popularnych zbóż – pszenicy, jęczmieniu czy życie. To roślinne białko, na ogół dobrze tolerowane przez człowieka. U niektórych osób jego spożywanie wiąże się jednak z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego – może powodować skurcze, biegunki lub zaparcia, a nawet prowadzić do poważnych stanów alergicznych. Jego całkowite wyeliminowanie poleca się więc osobom cierpiącym na takie zaburzenia, jak:

  • celiakia,
  • alergia na pszenicę,
  • nieceliakalna nadwrażliwość na gluten.

Ostatnie badania wskazują, że nadmiar glutenu może szkodzić także osobom cierpiącym na choroby tarczycy, różnego pochodzenia choroby jelit oraz autoimmunologiczne. W postawieniu odpowiedniej diagnozy pomoże lekarz, a w wyeliminowaniu dokuczliwych dolegliwości zbilansowany program posiłków. W kwestii takiej jak catering bezglutenowy Warszawa oferuje między innymi dietetyczny plan żywieniowy przygotowany przez Dream Slim.

Gluten – występowanie

Niestety, coraz częściej producenci dodają gluten do niemal każdego rodzaju przetwarzanej żywności. Dzieje się tak za sprawą jego właściwości – substancja okazuje się doskonałym nośnikiem aromatów, które wzmacniają smak i zapach wędlin, serów czy kostek bulionowych. Składnik ma też inną przydatną cechę, od której wzięła się zresztą jego nazwa - dobrze skleja cząsteczki (z ang. glue – kleić), odpowiadając za miękkość i puszystość wypieków, a także przedłużoną trwałość innych produktów.

Właśnie dlatego zawsze warto przeczytać informacje zawarte na opakowaniu kupowanych towarów, a w przypadku nadwrażliwości na gluten, wybierać przede wszystkim produkty nieprzetworzone. Białko pszeniczne znajdziemy bowiem często nawet w parówkach, szynkach, musztardzie, majonezie, czekoladzie czy słonych przekąskach.

Jak wygląda dieta bezglutenowa, czyli co można jeść?

Obecnie istnieje wiele alternatyw dla żywności zawierającej gluten. Osoba, pragnąca wykluczyć go ze swojej diety, nie musi więc obawiać się o zubożenie swoich dotychczas posiłków. W sklepach dostępne są między innymi produkty naturalnie bez tego składnika, takie jak kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, różnego rodzaju strączki oraz orzechy, a także mięso, owoce i warzywa. Białka nie spotkamy także w wiejskim mleku, jajkach, rybach, olejach praz oliwie, owocach morza czy wytwarzanym bez ulepszaczy nabiale. To szeroki wybór produktów, z których można stworzyć niezwykle smaczne potrawy.

W przypadku przejścia na dietę, obojętnie czy będzie to dieta bezglutenowa, czy jakakolwiek inna, należy pamiętać o tym, by zapewnić organizmowi dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto zadbać także o odpowiednią podaż witamin i minerałów, które przecież często znajdujemy właśnie w pełnoziarnistym pieczywie. Dobrym pomysłem okaże się wspomniany już catering bezglutenowy w Warszawie, dzięki któremu nie tylko otrzymamy aromatyczne i zróżnicowane posiłki każdego dnia, ale też zyskamy pewność, że nad ich przygotowaniem czuwa zespół doświadczonych oraz kompetentnych specjalistów.

Catering dietetyczny bezglutenowy lub samodzielne przyrządzanie bezglutenowych posiłków to obecnie jedyny sposób, by pozbyć się raz na zawsze negatywnych skutków celiakii i wielu innych chorób. Osoby zdrowe nie powinny się jednak obawiać działania tego białka – według badań zrównoważona podaż składnika może wpływać pozytywnie na poziom trójglicerydów, a nawet stabilizować ciśnienie krwi. Podstawą więc dla osób zdrowych powinna być zrównoważona dieta, w której dostarczamy wszelkich potrzebnych składników.